Czy warto robić przegląd powłoki lakierniczej?

 

Powłoka lakiernicza to wizytówka naszego samochodu, powinna być zadbana, pozbawiona uszkodzeń i przebarwień. To pierwszy element, na który wszyscy zwracają uwagę, a jednocześnie najbardziej narażony na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Samochód to rzecz użyteczna, nie da się go chronić przed każdą rysą, ale można w odpowiednim czasie ją zabezpieczyć.

Proces korozji postępuje bardzo szybko. Naruszenie struktury lakieru jak również podkładu powoduje, że karoseria nie ma odpowiedniej ochrony. Na skutek działania wilgoci, brudu, soli pojawia się rdza, która postępuje. W stosunkowo krótkim okresie czasu powstaje wżer, a następnie dziura. Tylko działanie prewencyjne może zatrzymać ten proces.

 

Nie bez znaczenia jest fakt iż wszyscy producenci pojazdów wymagają wykonywania przeglądów powłoki lakierniczej, co jest warunkiem utrzymania gwarancji. Kupując samochód sugerujemy się miedzy innymi długością gwarancji, ale później zdarza nam się zapomnieć o obowiązkach nałożonych na nas przez producenta. Pamiętajmy, że tylko okresowe sprawdzanie stanu karoserii wykonywane przez wyspecjalizowane serwisy zapewni naszemu auto odpowiedni wygląd i stan lakieru.

 

Marcin Muntean

Kieronik Serwisu