Klika słów o marce Mitsubishi w Krakowie, Polsce i na świecie.

 

Marka Mitsubishi oraz znak firmowy tłumaczy się jako trzy diamenty. Ich pochodzenie jest jednak nieco inne i łączy wiele elementów.

 

Nazwa Mitsubishi tak naprawdę składa się z dwóch części: "mitsu" znaczącego po prostu  "trzy" oraz "hishi" udźwięcznionej jaki "bishi" oznaczającego orzech wodny. Kształt liści tego orzecha był kojarzony w Japonii z kształtem rombu lub diamentu. Ponadto, znak Mitsubishi jest graficznym połączeniem dwóch herbów rodowych: twórcy Mitsubishi, Yatarō Iwasakiego, trzech nałożonych na siebie rombów oraz jego pierwszego pracodawcy, hanu Tosa, trzech liści dębu ułożonych w kształcie obecnego znaku Mitsubishi Motors.

 

Mitsubishi została założona w  roku 1870 przez Yatarō Iwasakiego jako przedsiębiorstwo transportowe zajmujące się żeglugą morską, dysponujące w owym czasie trzema parowcami. Tak naprawdę  od 1874 roku firma zaczęła nosić nazwę która znamy do dnia dzisiejszego Mitsubishi oraz przeniosła siedzibę do Tokio. Następnie sam właściciel stworzył znane dzisiaj na całym świecie logo, nakładając na siebie dwa obrazy – swój okrągły herb rodowy oraz trójlistny herb klanu Tosa, czyli swoich pierwszych pracodawców. Główna działalność firmy koncentrowała się na liniach żeglugowych do których w szybkim czasie dołączyły kopalnie węgla i miedzi, stocznia remontowa oraz usługi pocztowe. Mitsubishi stworzyło w tym czasie pierwsze regularne połączenie żeglugowe z Szanghajem. Stocznia remontowa w Jokohamie była jednocześnie początkiem międzynarodowej działalności Mitsubishi, bowiem powstała w oparciu o rodzaj joint-venture z firmą Szanghaj Boyd Company.

 

Z czasem firma Mitsubishi stała się dochodowym przedsięwzięciem i działała na wielu polach, od międzynarodowego handlu, aż po usługi bankowe, optyczne i projektowanie oraz budowę samolotów i produkcję części zamiennych do samochodów osobowych. W 1917 roku wyprodukowano pierwszy samochód osobowy firmy nazwany Model A, który wzorowany był na Fiacie Zero. Produkcja pojazdu zakończona została po wyprodukowaniu zaledwie 22 egzemplarzy. Rok później rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu ciężarowego nazwanego T1, a następnie pierwszego autobusu Fuso B46. W 1919 roku firma wyprodukowała pierwszy samolot nazwany - Model-A. W 1921 roku zakończono produkcję Modelu A. W 1931 roku zaprojektowano pierwszy silnik wysokoprężny koncernu o mocy 70 KM (wcześniej produkowano silniki dla samolotów). W 1934 roku Mitsubishi zaprezentowało pierwowzór dzisiejszego modelu Pajero - model PX33 wyposażony w napęd na cztery koła[1] i silnik wysokoprężny. Model nigdy nie trafił do produkcji seryjnej.

 

W latach 50 i 60. XX wieku Mitsubishi wykorzystując ekonomiczny boom na japońskim rynku przeżywała rozkwit motoryzacyjny. Do ponownego zajęcia się samochodami osobowymi japoński koncern Mitsubishi przekonał amerykański pojazd Henry J. który był montowany w jednym z przedsiębiorstw podzielonego koncernu Mitsubishi i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Jednocześnie Mitsubishi nawiązało w 1951 roku współpracę z Willysem na produkcję Jeepów, stając się dwa lata później jedynym licencjonowanym producentem tego auta terenowego. W 1960 roku wprowadzono na rynek model 500. Samochód ten był pojazdem małym, starannie zaprojektowanym oraz dobrze spisującym się zarówno w mieście jak i na torze wyścigowym. Auto wyposażone było w półlitrowy silnik benzynowy o mocy 20 KM.

 

W 1970 roku dział Motor Vehicle Division firmy Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. rozpoczął osobną działalność pod szyldem Mitsubishi Motors Corporation (MMC). Spółka ta zajmuje się produkcją samochodów oraz części zamiennych. Tym samym rozpoczęła się ekspansja firmy. W 1973 roku na rynku pojawił się ambitny projekt o nazwie Lancer. Był to pierwszy model Mitsubishi sprzedawany w Europie (od 1975 roku), który zbudował reputację firmy Mitsubishi Motors w świecie sportów motorowych. Kryzys naftowy na rynku amerykańskim spowodował wzrost zainteresowania małymi i oszczędnymi samochodami osobowymi, dlatego Mitsubishi pojawiło się ze swoimi samochodami w Stanach Zjednoczonych początkowo pod marką Dodge, a od 1981 roku z własnym przedstawicielstwem.

 

Na rynku polskim Mitsubishi zaoferowała pierwsze samochody w roku 1995. Na dzień dzisiejszy sieć dealerska Mitsubishi w Polsce składa sie z 44 autoryzowanych przedstawicielstw w wszystkich większym miastach. Jednym Autoryzowanych przedstawicielstw Mitsubishi na terenie Polski jesz nasza firma w Krakowie. Uzyskaliśmy autoryzację w 1998 roku jako pierwsza w województwie małopolskim i do dnia dzisiejszego prowadzimy Autoryzowany Salon sprzedaży, serwis oraz sprzedaż części dla marki Mitsubishi.

Mitsubishi Pajero

 

Wytrzymały, a jednocześnie wyrafinowany. Elegancka, śmiała i mocna konstrukcja Pajero jest odzwierciedleniem nie tylko prawdziwego charakteru tego modelu, ale również jego prestiżu. Udoskonalenia w zakresie konstrukcji i technologii obejmują lepsze prowadzenie, mniejszy poziom hałasu i wyższy poziom bezpieczeństwa, a także poprawę osiągów i komfortu jazdy.

Mitsubishi L200

 

Dzięki zaawansowanemu systemowi 4WD Mitsubishi L200 to samochód do pracy nawet w najtrudniejszym terenie. Niewielki promień skrętu pozwoli Ci poruszać się w wyjątkowo wąskich przestrzeniach, a dzięki największej w tej klasie aut ładowności Mitsubishi L200 będzie pick-upem do zadań specjalnych. Teraz dojedziesz praktycznie wszędzie i przewieziesz prawie wszystko.

Mitsubishi Outlander PHEV

 

Nowy Outlander PHEV nie jest zmodyfikowaną wersją istniejącej odmiany benzynowej ani studyjnym pojazdem koncepcyjnym z napędem hybrydowo-elektrycznym typu plug-in. To pełnowartościowa odmiana modelu, która –

podobnie jak wersja benzynowa i wysokoprężna – została opracowana od podstaw z myślą o zastosowanym w niej układzie napędowym

Nowy Mitsubishi Outlander 2016

 

Samochód to więcej niż środek transportu, a Outlander to jeszcze więcej niż samochód. Kiedy otwierasz drzwi i siadasz za kierownicą, wita Cię wnętrze, które oferuje wiele udogodnień. Wszystkim detalom od najwyższej jakości materiałów, przez lśniące akcenty, po rozmieszczenie przycisków poświęciliśmy wiele uwagi. Każdy został zaprojektowany i wykonany z niezwykłą starannością.

Mitsubishi ASX

 

Skrojony na miarę Twoich oczekiwań Mitsubishi ASX ma elegancki, energetyczny styl, rozwiązania technologiczne dbające o środowisko oraz udogodnienia, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Nowe światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED nadają mu bardziej rasowy, drapieżny wygląd, a 17-calowe aluminiowe felgi otrzymały bardziej atrakcyjny wzór.

Mitsubishi Space Star

 

Mitsubishi Space Star przewyższa swoją klasę. Łączy to, co wydaje się trudne do pogodzenia. To łatwy w prowadzeniu samochód miejski z niezwykle przestronnym wnętrzem. Zaskakuje niskim zużyciem paliwa, nie tracąc przy tym nic z mocy, wygody ani bezpieczeństwa pasażerów. Bezkompromisowe podejście do jakości nie przeszkodziło utrzymać przystępnej ceny.

Mitsubishi i-MIEV

 

Mitsubishi iMiev jest stworzony do poruszania sie po mieście Samochód ma tylko 3,5 m długości, przez co jest idealny do jazdy po mieście. 15-calowe koła, rozstaw osi o wymiarze 2,5 m oraz zwiększona stabilność, pozwalają pewnie Ci się poruszać gdziekolwiek jesteś. Natomiast, dzięki 4,5-metrowemu promieniowi skrętu, parkowanie w mieście to czysta przyjemność.

Mitsubishi Eclipse Cross

 

Mitsubishi Eclipse Cross zaznacza zupełnie nowy rozdział w historii firmy Mitsubishi Motors, która już od stu lat produkuje samochody. Nowy model to także owoc dziedzictwa liczącej sobie już 150 lat historii koncernu Mitsubishi, który zajmuje się niemal wszystkimi dziedzinami techniki związanymi z transportem i mobilnością – jest m.in. pionierem lotnictwa, ale należy także do najważniejszych konstruktorów stoczniowych.