Czy warto wymieniać opony?

 

Od lat jest to jedna z najbardziej spornych kwestii w motoryzacji. Czy zmiana opon jest konieczna ? Opony wielosezonowe, całoroczne są bardzo dobrze promowane i mają spore grono zwolenników, chociaż opony sezonowe są wyborem większości kierowców. Kto ma rację ? Ilu kierowców tyle opinii.

 

Przyglądając się faktom warto zwrócić uwagę na to, że opony sezonowe projektowane i tworzone są w taki sposób, aby możliwie najlepiej radziły sobie w warunkach letnich i zupełnie innych warunkach zimowych. Kształt ich bieżnika czy też mieszanki z jakich są wykonywane sprawia, że są w stanie lepiej poradzić sobie w warunkach charakterystycznych dla danego sezonu niż opony całoroczne. Jakie zatem są różnice ? Zaczynając od opon zimowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na mieszanki stosowane do ich produkcji, bardziej miękkie niż w oponach letnich, która sprawia, że zachowują swoją elastyczność nawet przy niskich temperaturach. Równie ważny jest ich profil bieżnika, który ma za zadanie odprowadzać znaczne ilości wody, śnieg czy też błoto pośniegowe, które mogą zmniejszać przyczepność na drodze. Szerokie rowki oraz lamelki to cechy charakterystyczne opon zimowych, które zwiększają bezpieczeństwo jazdy.

 

Co z oponami letnimi ? Tutaj należy zacząć od częstego, niestety błędnego przekonania, że skoro opony zimowe są tak bezpieczne w trudnych warunkach, to doskonale sprawdzą się również w lecie. Opony zimowe, które są wykonywane z miękkich mieszanek, przy wysokich temperaturach nie zapewnią nam tak dobrej przyczepności czy też odpowiednio krótkiej drogi hamowania, jak twardsze opony letnie, które lepiej radzą sobie również z przeciążeniami bocznymi oraz efektami zazwyczaj szybszej jazdy niż w okresie zimowym. Warto tutaj wziąć pod uwagę również kwestie finansowe, ponieważ zazwyczaj droższe opony zimowe szybciej ścierają się podczas jazdy w sezonie letnim. Podsumowując, chociaż wymiana opon wiąże się z pewnymi kosztami, to warto o niej pamiętać, gdyż w zamian dostajemy przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i większy komfort jazdy.

 

Rafał Jędrek

Specjalista ds. Samochodów Mitsubishi